Používa se při zdravotních problémech:

Dna / Infekce / Kameny ledvinové a žlučové / Koliky / Ledviny / Močové cesty / Prostata / Trávení, žaludek, střeva / Záněty střev (crohn) / Játra

Phyllanthus niruri

Roste divoce, v tropickém pásmu Peru. Je to nevelká rostlina dorůstající 30-60 cm. Listy má elipsovitého tvaru, protilehle uložené, květy malé, bílé nebo žluté. Plody jsou kulaté, částečně zploštělé, složené ze tří částí ve kterých jsou semena. Jako léčivá se využívá její nadzemní část. Svou popularitu získala především díky schopnostem odstranit z organismu močové a žlučové kamínky za což si vysloužila název „STONEBREAKER“. Spasmolytické vlastnosti alkaloidů obsažených v Chance Piedra mají vliv na uvolnění hladkého svalstva močových a žlučových cest a pomáhají tak při vypuzení kamínků z organizmu. Výsledky klinických testů potvrzují nejen tuto vlastnost, ale i účinnost byliny při preventivní ochraně před další tvorbou kamenů.

Odvary z Chancy Piedra regulují vylučování kyseliny močové. Působí jako diuretikum, stimulují tvorbu žluči a tím zlepšují trávení.
Bylo klinicky potvrzeno, že jako antibakteriální prostředek působí Chanca Piedra na Staphylococcus Aureus i Pasteurella pestis. Extrakt z této byliny má rovněž účinky antivirové – proti virovému zánětu jater typu B. Mimo to má tato rostlina vlastnosti antispasmatické, myorelaxační, protizánětlivé, antivirové, analgetické, spasmolytické, močopudné, hepatoprotektivní očistné, tonizující, působící proti cizopasníkům. Je používána rovněž v dermatologii.

Důležité obsahové látky:

alkaloidy – entnorsekurin, fylokrizin, norsekurin, steroly – beta-sitosterol, 24-izopropylcholesterol, lignany – phyllantin, phyllinirurin, phylltetralin, hypophyllantin, lintetralin, niranthin, nirfilin, nirtetralin, nirurin, terpeny – cymen, limonen, lupeol, flavonoidy – astragalin, niruretin, kvercetin, kvercitrin, rutin, třísloviny, saponiny, vitamin C.


TRADIČNÍ POUŽITÍ V LIDOVÉ MEDICÍNĚ PŘI:

►zánětech ledvin a močových cest, žlučníku
►ledvinových a žlučových kamíncích
►virovém zánětu jater (žloutence)
►infekčním onemocnění trávicího traktu
►střevních infekcích
►bolestech žaludku
►kolikách
►nadýmání
►průjmech
►zácpě
►zánětu konečníku
►tenesmu
►onemocnění prostaty
►bolestech kloubů
►horečce
►virové infekci pohlavních orgánů
►astma, bronchitidě
►chřipce
►nachlazení
►podpůrně při cukrovce
►stimuluje tvorbu žluče
►působí proti střevním parazitům a zlepšuje trávení
►očistě organismu a podpoře léčby nádorových onemocnění

PŘÍPRAVA A POUŽITÍ:

Nejčastěji 1-2 lžíce byliny zalít cca 700 ml studené vody a od bodu varu vařit na mírném ohni 5-10 minut. Odcedit. Pít 3x denně sklenku odvaru. Při kolikách pít teplé.
Při kúře k odstranění kamenů je doporučeno používat Chanca Piedra s Colou de Caballo, společně vařené. Doba trvání takové kúry je individuální, od jednoho do tří měsíců.

JAKO ZAJÍMAVOST:

Indiáni používají šťávu z Chancy Piedra k urychlení zacelení ran na pokožce. Čerstvou rostlinu, smíchanou s mlékem, užívají kojící matky, aby zvýšily tvorbu mateřského mléka.


zdroj:www.herbarperuanskychbylin.cz